» Aktualności » Wycieczka zorganizowana przez Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
21 czerwca 2023

Wycieczka zorganizowana przez Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Społeczność żydowska niewątpliwie była niegdyś motorem napędowym rozwoju Mysłowic. Żydzi posiadali sklepy, warsztaty, a nawet inwestowali w przemysł ciężki, będący filarem miasta. O tym jak wyglądały Mysłowice, gdy mieszkały tu osoby wyznania mojżeszowego, opowiedzą Dariusz Walerjański i Bogusław Polak, podczas wycieczki zorganizowanej przez Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w niedzielę 25 czerwca. 

Do takich najsłynniejszych Żydów z Mysłowic należał m.in. dr Jakob Lustig, który nie tylko był członkiem Rady Miasta, ale również stworzył pierwszą monografię o naszym mieście, na której w dalszym ciągu swoje badania opierają współcześni historycy – powiedział Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice. 

Już sama nazwa wycieczki „Opowieści o miejscach, w których mieszkał Bóg.” mówi wiele na temat tego o czym dokładnie przewodnicy Dariusz Walerjański i Bogusław Polak będą 25 czerwca opowiadać. 

Cały spacer rozpoczyna się od starej synagogi przy pl. Mieroszewskich. Mało osób wie o tym, że w tym budynku, gdzie teraz mieści się świetlica parafialna, niegdyś znajdowała się stara synagoga. Co ciekawe, zachował się wewnętrzny układ budynku – komentuje Bogusław Polak, prezes Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jakoba Lustiga. 

Potem gdy żydowska społeczność Mysłowic się rozrosła, potrzebny był większy budynek, stąd na przełomie XIX i XX w. wybudowano okazałą synagogę przy obecnym pl. Wolności. Niestety po wkroczeniu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. Synagoga, która niegdyś stanowiła wizytówkę miasta, została wysadzona w powietrze. Do odgruzowywania terenu zmuszono mysłowickich Żydów. 

  • Jej dzisiaj nie ma, ale spróbujemy odtworzyć jej historię. Powiemy co zachowało się pod naszymi nogami, bo takie badania były przeprowadzone i o tym Państwu opowiemy – dodaje Dariusz Walerjański, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku. 

Uczestnicy wycieczki będą mogli również wejść do tzw. Przewiązki, przez którą w latach funkcjonowania stacji emigracyjnej, przeszło około 1,5 mln osób chcących wyjechać do Ameryki. Przypomnijmy, że stacja należała również do znanego mysłowickiego Żyda Maxa Weichmanna. Przewodnicy przejdą wraz z uczestnikami do Modrzejowa, gdzie nie tylko odwiedzą tamtejszy żydowski cmentarz, ale również wspólnie poszukają śladów synagogi. Uczestnictwo w wycieczce jest darmowe, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy. Szczegóły poniżej. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 

Trasa wycieczki będzie liczyć około 5 km (pieszo, ok. 2,5 godz.).
Dojazd własny.
Mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy na cmentarzu żydowskim.
Zbiórka: godz. 11.00, Mysłowice, róg ulicy Mieroszewskich oraz Kołłątaja
Uczestnictwo jest bezpłatne
Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona.
Zapisy po numerem tel.  605 362 594, e-mail: dompamieci@muzeum.gliwice.pl
Organizator: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach

fot.: fotopolska.eu

Kontakt

Urząd Miasta Mysłowice
ul. Powstańców 1, 41-400 Mysłowice
Telefon: (+48) 32 317 11 00
Fax: (+48) 32 222 25 65
E-mail: um@myslowice.pl

Formularz kontaktowy