Mysłowice uczczą Narodowy Dzień Powstań Śląskich
Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz zaprasza mieszkańców do udziału we wspólnych obchodach Narodowego Dnia Powstań Śląskich, które odbędą się 20 czerwca 2026 roku
Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz zaprasza mieszkańców do udziału we wspólnych obchodach Narodowego Dnia Powstań Śląskich, które odbędą się 20 czerwca 2026 roku
Na podstawie art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Prezydent Miasta w dniu 29 maja 2025 roku przedstawił Radzie Miasta raport o stanie miasta. Raport obejmuje podsumowanie działalności prezydenta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady miasta i budżetu obywatelskiego. Rada Miasta rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała Rady Miasta w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie miasta przeprowadza się debatę. W debacie nad raportem o stanie miasta mieszkańcy miasta mogą zabierać głos. Rada Miasta Mysłowice będzie rozpatrywała Raport o stanie miasta na sesji, zwołanej na dzień 18 czerwca 2026 r. na godz. 15:00. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos, składa do Przewodniczącego Rady Miasta pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób. Zgłoszenie składa się najpóźniej do dnia 17 czerwca 2026 r. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez Przewodniczącego Rady Miasta zgłoszenia. Liczba mieszkańców, mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że Rada Miasta postanowi o zwiększeniu tej liczby. Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie miasta, Rada Miasta Mysłowice przeprowadzi głosowanie nad udzieleniem Prezydentowi Miasta wotum zaufania.
Powiatowy Urząd Pracy w Mysłowicach ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie do podejmowanej działalności gospodarczej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 - 2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - projekt pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mysłowicach” (II). Termin składania wniosków 15 - 17 czerwca 2026r. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 32/223-16-09 lub na stronie internetowej myslowice.praca.gov.pl
Informujemy, że Miasto Mysłowice podpisało już z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego umowę o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 na realizację projektu „Słoneczne Mysłowice – montaż instalacji OZE na budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Mysłowice”. Odpowiadając na liczne sygnały i oczekiwania mieszkańców zdecydowaliśmy o rozpoczęciu naboru do projektu „Słoneczne Mysłowice” dopiero we wrześniu 2026 roku. Takie rozwiązanie pozwoli zainteresowanym osobom spokojnie przygotować niezbędną dokumentację po okresie wakacyjnym i złożyć wniosek bez zbędnego pośpiechu. Aktualnie trwają jeszcze ostatnie techniczne uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim finalnej wersji regulaminu oraz dokumentacji naboru. Projekt zakłada wsparcie mieszkańców w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii w budynkach jednorodzinnych. W ramach projektu wsparcie otrzyma 75 grantobiorców, którzy zrealizują inwestycje obejmujące montaż kompletnego zestawu składającego się z instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o grant obejmujący: do 85% kosztów instalacji fotowoltaicznej (maks. 40 000 zł), do 85% kosztów magazynu energii (do 20 000 zł), do 85% kosztów opracowania karty doboru instalacji OZE (do 900 zł). Łączna wartość projektu wynosi 5 713 327,74 zł, w tym dofinansowanie ze środków europejskich: 4 856 328,58 zł. Przed uruchomieniem naboru opublikowane zostaną regulamin projektu oraz wzory wymaganych formularzy. Dokładna data oraz godzina rozpoczęcia naboru zostaną podane do publicznej wiadomości w odrębnym ogłoszeniu. Zachęcamy do śledzenia oficjalnych kanałów informacyjnych Miasta Mysłowice, gdzie będą publikowane wszystkie aktualności dotyczące projektu oraz szczegółowe informacje związane z naborem. Projekt „Słoneczne Mysłowice – montaż instalacji OZE na budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Mysłowice” jest realizowany przy wsparciu Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021–2027.
W związku z realizacją zadania pt. „Aktywizacja terenów przemysłowych w mieście Mysłowice poprzez przebudowę układu drogowego”, generalny wykonawca -firma Eurovia Polska S.A. - wprowadza zmiany na drogach. Od najbliższego poniedziałku, tj. 25 maja 2026 r., zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu zgodnie ze schematami przewidzianymi dla Etapu I prac. Utrudnienia będą dotyczyć głównie ulic: Bernarda Świerczyny, Sosnowieckiej oraz Boliny. Za utrudnienia przepraszamy
Urząd Miasta Mysłowice uprzejmie informuje, że PSZOK Północ (ul. Karola Miarki 38) w dniu 27.05.2026 r. będzie czynny od godz. 8.00 do godz. 14.00, natomiast w dniach od 28.05.2026 r. do 07.06.2026 r. będzie nieczynny. PSZOK Południe (ul. Piaskowa) w dniach od 28.05.2026 r. do 06.06.2026 r. będzie czynny od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 do godz. 20.00.
Z okazji zbliżającego się Dnia Matki serdecznie zapraszamy do skorzystania z możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań w ramach programu „Profilaktyka raka szyjki macicy” finansowanego ze środków z NFZ w jednej z mysłowickich placówek zdrowotnych w dniach 23-26 maja 2026 r. (po wcześniejszym umówieniu telefonicznym). Podczas akcji w sobotę będziemy uczyć na fantomach, jak prawidłowo badać piersi i jądra, pokazując krok po kroku, na co zwracać uwagę w samobadaniu. Każda pani, która wykona cytologię, otrzyma zakładkę z instrukcją samobadania piersi. Fundacja „Oko w Oko z Rakiem” działa w obszarach profilaktyki, wsparcia pacjentów onkologicznych oraz promocji zdrowego stylu życia. Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Co oferuje program? (Od 2025) Ścieżka 1 (klasyczna): Klasyczna cytologia co 3 lata Ścieżka 2 (nowoczesna): Test HPV HR co 5 lat. W przypadku pozytywnego wyniku, dodatkowo cytologia na podłożu płynnym (LBC). Kto może skorzystać? Kobiety w wieku 25-64 lata, ubezpieczone, bez objawów, które nie wykonywały badania w ciągu ostatnich 3 lat. Nie jest potrzebne skierowanie Jak często można się badać? Co 3 lata przy cytologii. Co 5 lat przy teście HPV. W uzasadnionych przypadkach (np. HIV, immunosupresja) badania mogą być częstsze (co rok). Korzyści Wczesne wykrywanie zmian, co zwiększa szanse na wyleczenie. Nowoczesne metody diagnostyczne, w tym test HPV (wykrywa onkogenną odmianę wirusa). Darmowe badanie. Gdzie się zgłosić? Do poradni ginekologicznej lub położniczej, która realizuje program NFZ. Wykaz placówek realizujących Program profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce. https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
„Metropolia. Przez pryzmat wody” to konkurs fotograficzny, którego motywem przewodnim jest obecność i znaczenie wody w przestrzeni Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Celem konkursu jest ukazanie, w jaki sposób woda współtworzy lokalne ekosystemy oraz zaangażowanie mieszkańców w uważną obserwację jej roli jako kluczowego elementu wspierającego bioróżnorodność w przestrzeni zurbanizowanej. W konkursie przewidziano dwie kategorie: 1️⃣ Zdjęcia wykonane aparatem 📷 2️⃣ Fotografie zrobione smartfonem 📱 Dodatkowo, spośród prac zgłoszonych w pierwszej kategorii mogą zostać wybrane te, które zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym 🌸. Organizatorzy są otwarci na różnorodne podejścia - w konkursie oceniane będą zarówno fotografie dokumentalne, jak i artystyczne interpretacje tematu. Najważniejsze jest ciekawe i spójne ujęcie motywu obecności wody w przestrzeni Metropolii - zarówno jej znaczenia dla przyrody i bioróżnorodności, jak i relacji z miejskim krajobrazem, architekturą oraz codziennym życiem mieszkańców. 💰 Pula nagród wynosi 8000 zł. 📅 Na zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia 2026 roku. Regulamin i szczegóły znajdują się na stronie Śląskiego Ogrodu Botanicznego: 🔗http://www.obmikolow.robia.pl (zakładka Konkursy) 🔍
Z uwagi na montaż przepustu drogowego związanego z przebudową odcinka ulicy Murckowskiej w Mysłowicach, Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach wprowadza zmianę trasy przejazdu linii autobusowej 954 od dnia 25.05.2026 r. (poniedziałek) do dnia 30.05.2026 r. (sobota) włącznie. Linia autobusowa 954: w kierunku dzielnicy Kosztowy, po obsłudze przystanku „Wesoła Piastów Śląskich” (Rondo) [01] autobusy pojadą ulicami: Piastów Śląskich, Murckowską, z obsługą przystanku „Ławki Kasprowicza” [01] następnie dokona nawrotu na specjalnie przygotowanym miejscu zlokalizowanym bezpośrednio za posesją nr 155 (około 150 metrów za przystankiem) i dalej ulicą Murckowską i Plebiscytową z obsługą przystanku „Ławki Plebiscytowa” [02], do włączenia się na swoją stałą trasę przejazdu na przystanku „Krasowy Kościelniaka” [02], w kierunku dzielnicy Wesoła, po obsłudze przystanku „Krasowy Kościelniaka” [01] autobusy pojadą ulicami: Plebiscytową, z obsługą przystanku „Ławki Plebiscytowa” [01], Piastów Śląskich, Murckowską, dokona nawrotu na specjalnie przygotowanym miejscu zlokalizowanym bezpośrednio za posesją nr 155 (około 150 metrów za przystankiem), Murckowską z obsługą przystanku „Ławki Kasprowicza” [02] i Piastów Śląskich, do włączenia się na swoją stałą trasę przejazdu na przystanku „Wesoła Piastów Śląskich” [02]. Na czas trwania objazdu nie będą obsługiwane przystanki: „Ławki Kościół” [01], [02] i „Ławki Krasowska” [01], [02]