W Mysłowicach, przy ul. Grunwaldzkiej 8, powstał URBAN LAB, jest to miejsce współpracy na linii mieszkańcy – Urząd Miasta Mysłowice. Przestrzeń URBAN LAB Urzędu Miasta Mysłowice dostępna jest dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00.
W przestrzeni URBAN LAB mieszkańcy (nieformalne grupy, stowarzyszenia czy fundacje) mogą zorganizować przeróżne działania i inicjatywy, takie jak warsztaty, zajęcia czy projekty. Wydarzenia organizowane w URBAN LAB nie mają charakteru handlowego ani komercyjnego, jego celem jest aktywizacja i integracja społeczności miejskiej. Ponadto miejsce to ma prowadzić działania promujące wspólne inicjatywy mieszkańców podejmowane w tym miejskim laboratorium i udzielać informacji o mieście.
Aby móc skorzystać z przestrzeni URBAN LAB należy skontaktować się z koordynatorem projektu z ramienia Urzędu Miasta Mysłowice, Bożeną Zając pod numerem tel.: 32 31 71 157.
Dzięki URBAN LAB małe i niezależne inicjatywy zyskują szansę na zwiększenie swojej skali i przetestowanie proponowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych. URBAN LAB umożliwia rozwój działań/inicjatyw oddolnych poprzez zapewnienie osobom realizującym projekty, przestrzeni do kreatywnej i innowacyjnej pracy, w tym rozwijanie pomysłów społecznych, miejskich i metropolitalnych.
URBAN LAB umożliwia nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy uczestnikami warsztatów, zajęć i projektów. Urban Lab tworzy platformę dla przestrzeni usług/produktów dedykowanych społeczności metropolitalnej non-profit.
Pierwszy kwartał pracy naszego miejskiego laboratorium URBAN LABU za nami. W tym czasie wielu mieszkańców nie tyle gościło w lokalu przy Grunwaldzkiej 8, co nauczyło się, że są tutaj gospodarzami. Miło było obserwować, jak podejmowaliście wspólnie z nami odpowiedzialność za czystość i zaopatrzenie lokalu. Zawiązały się liczne relacje i grupy, które rozmawiają o mieście przy herbacie, kawie czy robótkach ręcznych. Chcemy nadal uczyć się współodpowiedzialności za lokal, który jest naszą wspólna przestrzenią.
Od poniedziałku do piątku w godzinach od 11-tej do 19-tej udostępniamy klucze Stowarzyszeniom, Organizacjom, Radom Dzielnic, lokalnemu biznesowi do wszelkich działań otwartych dla mieszkańców. Wszystkie środy zostały już zarezerwowane przez Radę Seniorów dla seniorów. W każdy II poniedziałek miesiąca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prezentuje ofertę miasta i organizuje warsztaty, w II czwartek miesiąca Wydział Organizacyjny Urzędu Miasta prowadzi cyfrowe wsparcie dla seniorów, co najmniej raz w tygodniu całodzienny dyżur prowadzą pracownicy Wydziału Architektury, Planowania i Strategii, raz w miesiącu do godzin wieczornych, do dyspozycji mieszkańców są pracownicy Wydziału Edukacji, Wydziału Ochrony Środowiska oraz Archiwum Urzędu Miasta. W kwietniu zaplanowano więcej aktywności dotyczących doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W wybrane dni lokalny biznes zaprasza na warsztaty lub prezentację swojej oferty, prelekcje i warsztaty prowadzi Powiatowy Urząd Pracy, dyżuruje Rada Dzielnicy Stare Miasto i towarzystwa historyczne. Podpisaliśmy umowę w sprawie współpracy z Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią by tworzyć wspólne wydarzenia. Codziennie czekamy na propozycje tematów i spraw które chcecie podejmować. Przestrzeń URBAN LAB już sprawia, że znamy się nie tylko z widzenia.
-
03.07.2025
Kończy się okres przejściowy w programie Czyste Powietrze w naborze trwającym od 31.03.2025 r. Złóż wniosek do końca lipca
W marcu 2025 r. ruszył nowy nabór w programie Czyste Powietrze, a dla osób, które poniosły koszty inwestycji jeszcze przed jego uruchomieniem, wprowadzono okres przejściowy. Trwa on cztery miesiące – do końca lipca – i umożliwia uzyskanie dofinansowania na wydatki kwalifikowane od 28 maja 2024 r. Po tym terminie ta możliwość przestaje obowiązywać.
-
Sprawozdania opp za rok 202402.07.2025
Nie czekaj z obowiązkiem sprawozdawczym OPP za 2024 rok
Ważna informacja dla organizacji pożytku publicznego. To najwyższy czas, aby zamieścić sprawozdania za 2024 rok w bazie sprawozdań OPP, którą prowadzi NIW-CRSO. Ustawowy termin przypada w wakacje, więc nie warto zwlekać. Spóźnialscy stracą szansę na otrzymanie w przyszłym roku 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
-
Informacyjna16.06.2025
Informacja Przewodniczącego Rady Miasta Mysłowice, dotycząca sesji, poświęconej omówieniu Raportu o stanie miasta Mysłowice za 2024 r.
Na podstawie art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Prezydent Miasta w dniu 29 maja 2025 roku przedstawił Radzie Miasta raport o stanie miasta. Raport obejmuje podsumowanie działalności prezydenta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady miasta i budżetu obywatelskiego. Rada Miasta rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała Rady Miasta w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie miasta przeprowadza się debatę. W debacie nad raportem o stanie miasta mieszkańcy miasta mogą zabierać głos. Rada Miasta Mysłowice będzie rozpatrywała Raport o stanie miasta na sesji, zwołanej na dzień 26 czerwca 2025 r. na godz. 14:00. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos, składa do Przewodniczącego Rady Miasta pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób. Zgłoszenie składa się najpóźniej do dnia 25czerwca 2025 r. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez Przewodniczącego Rady Miasta zgłoszenia. Liczba mieszkańców, mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że Rada Miasta postanowi o zwiększeniu tej liczby. Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie miasta, Rada Miasta Mysłowice przeprowadzi głosowanie nad udzieleniem Prezydentowi Miasta wotum zaufania.
-
Zmiany w organizacji ruchu pojazdow i pieszych w Chorzowie04.06.2025
Zmiany w organizacji ruchu pojazdów i pieszych w Chorzowie
Ulica Katowicka (DK 79) – estakada w stanie przedawaryjnym W związku z przedawaryjnym stanem technicznym estakady zlokalizowanej w ciągu ulicy Katowickiej w Chorzowie (droga krajowa nr 79), od dnia 3 czerwca 2025 r. wprowadzone zostają istotne zmiany w organizacji ruchu drogowego i pieszego.
-
Wyniki konkursów miejskich27.05.2025
Wyniki miejskich konkursów!
Znamy zwycięzców naszych miejskich konkursów! Dziękujemy wszystkim dzieciom i młodzieży za udział, kreatywność i ogromne serce włożone w każdą pracę. Wasze wizje, zdjęcia i pomysły pokazują, że Mysłowice mają cudowną przyszłość – właśnie dzięki Wam!
-
21.05.2025
Akcja krwiodawstwa „Mama dała Ci życie – Ty możesz dać życie komuś innemu”
„Mama dała Ci życie – Ty możesz dać życie komuś innemu” – wyjątkowa akcja krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku już 26 maja w galerii handlowej Quick Park Mysłowice Z okazji Dnia Matki zapraszamy do udziału w wyjątkowym wydarzeniu pod hasłem „Mama dała Ci życie – Ty możesz dać życie komuś innemu”, które odbędzie się w poniedziałek, 26 maja 2025 roku, w godzinach od 10:00 do 14:00. W ramach akcji będzie można oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Wydarzenie ma na celu nie tylko uczczenie jednej z najważniejszych dat w kalendarzu, ale przede wszystkim promocję idei dzielenia się tym, co najcenniejsze – życiem. Każda jednostka krwi oraz każda nowa rejestracja w bazie dawców szpiku to realna szansa na uratowanie zdrowia i życia drugiego człowieka. Kto może pomóc? Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby: w wieku od 18 do 65 lat, ważące minimum 50 kg, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych. Szczegółowe informacje dotyczące przeciwwskazań zdrowotnych dostępne są na stronie: Link do strony internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa - przeciwskazania Do rejestracji jako potencjalny dawca szpiku mogą przystąpić osoby: w wieku od 18 do 55 lat, ogólnie zdrowe, bez znacznej nadwagi, świadome zobowiązania, jakie niesie ze sobą bycie dawcą. Faktycznym dawcą szpiku można zostać do 61. roku życia. Dlaczego warto? Oddanie krwi to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów niesienia pomocy – jedna donacja może uratować nawet trzy osoby. Dawcy krwi mogą liczyć na: bezpłatny posiłek regeneracyjny, zwolnienie z pracy lub zajęć w dniu donacji, a także w dniu następnym pakiet podstawowych badań krwi, a przede wszystkim – poczucie, że realnie pomagają innym. Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku daje szansę pacjentom zmagającym się z nowotworami krwi na powrót do zdrowia i życia. Bądź bohaterem na Dzień Matki W ten wyjątkowy dzień warto przypomnieć sobie, jak bezcenny jest dar życia. Weź udział w wydarzeniu i pomóż tym, którzy dziś szczególnie potrzebują wsparcia. Twoja obecność może uratować czyjeś życie. Szczegóły dotyczące procedury rejestracji dostępne są na stronach: Link do strony internetowej Krwiodawcy - droga dawcy Link do strony internetowej DKMS - dawka wiedzy