» Dla mieszkańca » Gospodarka odpadami » Aktualności

Aktualności

Urząd Miasta Mysłowice informuje, że w dniu 04.12.2024 r. PSZOK ul. Miarki 38 będzie nieczynny. Wydłużone zostaną godziny otwarcia PSZOK ul. Piaskowa, który w dniu 04.12.2024 r. czynny będzie od godziny 8:00 do godziny 20:00.

ZMIANY OD 1 sierpnia 2024 r.:

ZMIANA STAWKI I ZNIŻKI KDR

– stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 41,00 zł miesięcznie na mieszkańca,

– stawka opłaty za pojemnik/worek o określonej pojemności (dot. działalności gospodarczych, gminnych jednostek oświatowych,ośrodków kultury i sportu itd.):

Wielkość pojemnika / worka

Stawka opłaty za pojemnik/worek o określonej pojemności [zł]

pojemnik 120l

11,36

pojemnik 140l

13,25

pojemnik 240l

22,72

pojemnik 360l

34,08

pojemnik 660l

62,48

pojemnik 770l

72,89

pojemnik 1100l

104,13

pojemnik 1500l

142,00

pojemnik 2500l

236,66

pojemnik 7000l

662,66

worek 80l

7,57

worek 120l

11,36

– częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują rodziny wielodzietne wynosi 10% z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

ZMIANY OD 1 września 2024 r.:

ZMIANA ZNIŻKI I FORMY ZA KOMPOSTOWANIE BIOODPADÓW

12,92 zł od miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (od gospodarstwa domowego, nie od osoby!)

PRZYPOMINAMY! W czasie korzystania ze zniżki, z posesji nie będą odbierane żadne bioodpady, również skoszona trawa, chwasty, liście, gałęzie. Skutkować to również będzie brakiem możliwości oddania bioodpadów w  PSZOK. Kompostownik można zrobić samodzielnie lub kupić. Powinien być wykonany z materiałów trwałych w formie ażurowej, zapewniających optymalne warunki rozkładu biomasy.

Pracownicy Urzędu Miasta Mysłowice wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej Mysłowice przeprowadzają kontrole, których celem jest sprawdzenie, czy rzeczywiście właściciele nieruchomości posiadają kompostownik oraz czy kompostują w nim bioodpady.


Informacja Prezydenta Miasta w trybie art. 6c ust. 3c ustawy z dnia z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399), o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Miasta Mysłowice”.

Uchwała XXVII 416 20
Uchwała Nr IV 51 24
Informacja Prezydenta Miasta w trybie art. 6c ust. 3c ustawy.


Informujemy, że Zespół Gospodarki Odpadami Komunalnymi Wydziału Ochrony Środowiska został przeniesiony do budynku przy ul. Strumieńskiego 5 w Mysłowicach.

Przyjmowanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – parter, pokój numer 02, nr tel. 536 185 147.

Pozostałe sprawy związane z gospodarką odpadami komunalnymi, rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych – II piętro, pokój nr 20, nr tel. 535 751 507.

 


Informacja dla podmiotów zbierających odpady komunalne

Dotyczy rocznego sprawozdania sporządzanego przez podmiot zbierający odpady komunalne.

Przypominamy, że zgodnie z zapisami art. 9nb ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 888. z późn. zm. ) podmiot zbierający odpady komunalne, z wyłączeniem podmiotu, o którym mowa w art. 9na ust. 1 (tj. podmiotu prowadzącego PSZOK) oraz podmiotu zbierającego odpady komunalne przyjmującego odpady komunalne od innego zbierającego odpady komunalne, obowiązany jest do sporządzenia rocznego sprawozdania i przekazania prezydentowi miasta w terminie do dnia 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy.

Jednocześnie informujemy, że do złożenia sprawozdania w terminie (do dnia 31 stycznia) jest obowiązany również podmiot zbierający odpady komunalne posiadający zezwolenie na zbieranie odpadów komunalnych w miejscu położonym na obszarze danej gminy, który w danym roku nie zbierał na terenie gminy odpadów komunalnych.

Sprawozdanie winno być przekazane prezydentowi miasta za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (art. 9nb ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Za złożenie nierzetelnego sprawozdania lub złożenie sprawozdania po terminie podmiot zbierający odpady komunalne podlega karze pieniężnej stosownie do zapisów art. 9xaa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Wobec powyższego zwracamy się o terminowe i rzetelne przekazanie sprawozdania.


Informacja dla właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy

Informujemy, że stosownie do art. 6 ust. 5a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm.), przeprowadzane są kontrole właścicieli nieruchomości niezamieszkałych w zakresie posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych.

Do nieruchomości niezamieszkałych, w których wytwarzane są odpady komunalne zalicza się np. lokale handlowe, gastronomiczne, zakłady rzemieślnicze, usługowe, produkcyjne itp.

Właściciele powyższych nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, zobowiązani są do zawarcia indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą odbierającym odpady, wpisanym do rejestru działalności regulowanej na terenie miasta Mysłowice (wykaz podmiotów dostępny jest w Urzędzie Miasta Mysłowice oraz na stronie internetowej  www.myslowice.pl w zakładce Gospodarka Odpadami).

Właściciele nieruchomości podczas kontroli zobowiązani są do okazania w/w umowy oraz dowodów uiszczania opłaty za te usługi.

Odpady komunalne z nieruchomości niezamieszkałych to odpady wytwarzane w wyniku bytowania pracowników w odróżnieniu od odpadów z produkcji/usług, na których odbiór należy zawrzeć odrębną umowę.

Właścicielu nieruchomości, zwróć uwagę na to, czy Twoja umowa na odbiór odpadów komunalnych, jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa!

Postanowienia umowy powinny zapewniać odbiór wszystkich frakcji odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Mysłowice oraz w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

W praktyce oznacza to tzw. system pięcio-pojemnikowy-workowy tj. musi być pojemnik na odpady niesegregowane (zmieszane), brązowy pojemnik/worek na bioodpady, niebieski pojemnik/worek na papier, zielony pojemnik/worek na szkło oraz żółty pojemnik/worek na metale, tworzywa sztuczne oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe.

Brak prawidłowo zawartej umowy skutkuje wydaniem z urzędu decyzji, w której ustala się:

  • Obowiązek uiszczania opłat za odbieranie odpadów komunalnych;

  • Wysokość opłat;

  • Terminy uiszczania opłat;

  • Sposób i terminy udostępniania pojemników w celu ich opróżnienia lub worków w celu ich odbioru.

Decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. Wydawana jest na okres 1 roku, nie przewidując przy tym możliwości skrócenia tego okresu.

Pliki do pobrania:

Kontakt

Urząd Miasta Mysłowice
ul. Powstańców 1, 41-400 Mysłowice
Telefon: (+48) 32 317 11 00
Fax: (+48) 32 222 25 65
E-mail: um@myslowice.pl

Formularz kontaktowy