ePUAPSEKAPSilesia

Aktualności

Drukuj Powiększ tekst (skrót: +) Pomniejsz tekst (skrót: -)
„Ścieżki Niepodległości” – jubileuszowa gra edukacyjna
9 listopada 2018

W ramach projektu „Jest taki kraj... Niepodległy", dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym "Na 100 Niepodległa" dnia 7 listopada miał miejsce kolejny - po wykładzie - element tego przedsięwzięcia, czyli gra edukacyjna – "Ścieżki Niepodległości", realizowana przez Filię nr 7 mysłowickiej książnicy we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. H. Sienkiewicza w Mysłowicach.

Na terenie szkoły zorganizowanych zostało sześć punktów ilustrujących odbudowę Niepodległej i główne epizody z nią związane. Punkty te nosiły nazwy: Komendant, Legiony, Orlęta Lwowskie, Czyn Powstańczy, Bitwa Warszawska i Znów Niepodległa. Na każdym z tych punktów Drużyny Niepodległości, składające się z reprezentantów ośmiu mysłowickich szkół podstawowych, rozwiązywały zadania, mini – testy, muzyczne skojarzenia, krzyżówki, kalambury i brały udział w konkurencjach sprawnościowych na stanowisku medycznym, polegających na opatrywaniu ran wojennych czy udzielaniu pierwszej pomocy nieprzytomnemu partyzantowi.

Wśród zadań znalazły się również konkurencje związane z ikonografią, obrazującą okres rodzenia się Niepodległej typu "Siedem razy zatytułuj obrazy" lub "Znajdź Marszałka na portrecie" czy skojarzenie postaci bądź wydarzenia historycznego okresu 1918-1921 z odpowiednim rekwizytem.

Drużyny Niepodległości wykonywały zadania poruszając się między poszczególnymi stanowiskami z kartą obiegową, na której uczniowie podawali poprawne odpowiedzi i zbierali punkty. W jednym z zadań można było wykorzystać koło ratunkowe w postaci telefonu do Mentorów Niepodległości, czyli włączonych w projekt członków PZN Oddział Mysłowice, którzy wskazywali warianty poprawnych odpowiedzi.

Spotkanie zakończył słodki poczęstunek i zaproszenie Drużyn Niepodległości na kolejny etap projektu, czyli escape room "Kwatera Marszałka", który odbędzie się w filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej dnia 15 listopada. Podsumowanie wyników wszystkich etapów projektu i wręczenie nagród zwycięskim drużynom będzie miało miejsce 12 grudnia 2018 r. w Czytelni Głównej MBP w Mysłowicach.

System informacji o terenie miastaBudżet obywatelskiFundusze europejskieNGOKomunikaty dot. bezpieczeństwa