ePUAPSEKAPSilesia

Aktualności

Drukuj Powiększ tekst (skrót: +) Pomniejsz tekst (skrót: -)
„Książkowe Emporium” - warsztaty w bibliotece
16 maja 2018

„Panna Jones i Książkowe Emporium” Sylvii Bishop to książka, na podstawie której w mysłowickiej filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej 16 maja zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 7 w Mysłowicach.

Spotkanie prowadzone było w ramach uczestnictwa mysłowickiej książnicy w II etapie konkursu „Książkowe Emporium”, ogłoszonego przez portal „Lustro Biblioteki” pod patronatem Wydawnictwa Zielona Sowa, do którego biblioteka z Mysłowic zakwalifikowała się jako jedna z 50 innych bibliotek w kraju, zdobywając pakiet materiałów, służących rozbudzaniu czytelnictwa wśród najmłodszych.

Podczas warsztatów „Odkrywamy Książkowe Emporium” dzieci miały za zadanie odgadnąć tajemnicę, jaką skrywa główna bohaterka książki – Znajda Jones. Od zapoznania się z fragmentami książki, poprzez wyjaśnienie z pomocą przeglądarek internetowych terminów księgarnia, biblioteka, emporium, aż po poznanie dwunastu tajemniczych sal mechanicznej księgarni - „Książkowego Emporium”, uczestnicy warsztatów zbierali informacje niezbędne do poznania sekretu książkowej bohaterki. Rozwiązanie, czyli potwierdzenie faktu, że jedenastoletnia Znajda Jones nie potrafi czytać, przyniósł odnaleziony przez dzieci rękopis, do którego uczniowie dotarli po zmierzeniu się z szeregiem rebusów, działań matematycznych i zadań logicznych w pokoju zagadek – bibliotecznym escape roomie.

Po rozmowie o znaczeniu i wartości czytania oraz zainteresowania dzieci książką i biblioteką, uczniowie otrzymali pocztówki do Znajdy, na których w formie listu z pomocą rodziców albo namalowanego obrazka mają przekazać dziewczynce wskazówki na skuteczną naukę czytania. Warsztaty zakończyło wspólne wykonywanie pracy plastycznej – olbrzymiej mapy Książkowego Emporium, wręczenie „Dyplomów Książkomaniaka” i grupowe zdjęcia. Pozytywna ocena relacji z przeprowadzonych warsztatów będzie podstawą do tego, by mysłowicka biblioteka przeszła do następnego etapu i zdobyła nagrodę główną w postaci pakietu nowych książek i promocji wydarzenia w ogólnopolskim portalu branżowym „Lustro Biblioteki”.

System informacji o terenie miastaBudżet obywatelskiFundusze europejskieNGOKomunikaty dot. bezpieczeństwa